Dyškanti

Historie souboru

Soubor se začal scházet na podzim 1982. Kromě Martina Horyny byli jeho prvními členy studenti hudební výchovy na českobudějovické Pedagogické fakultě a čerství absolventi konzervatoře, kteří nastoupili do svých angažmá v tehdejším Jihočeském komorním orchestru a ve sboru Opery Jihočeského divadla. Ve svých počátcích v 80. letech soubor připravil řadu monotématických náročných programů, se kterými se pravidelně představoval v Praze na koncertech v rámci „Studia staré hudby“. Šlo například o pořady „Hudba v Českém Krumlově v 16. století“, „Česká řeč v hudbě renesance a baroka“ aj.

Září 1991 Český Krumlov, prohlídky Hudba v proměnách času

Září 1991 Český Krumlov, prohlídky „Hudba v proměnách času“

Soubor si brzy vytvořil vlastní pojetí interpretace polyfonie, které je nejlépe dokumentováno nahrávkami pořízenými v letech 1986–1987 a později vydanými na kazetách nakladatelství Rosa. Teprve tehdy se k nám začaly dostávat ze západu fascinující nahrávky staré hudby, které díky poučenosti svých interpretů zprostředkovávaly její autentickou zvukovou podobu. Pro řadu domácích souborů to byla první inspirace k hledání odpovídající interpretace cestou nápodoby, pro Dyškanty jen potvrzení správnosti nastoupené cesty, kterou se dařilo realizovat i v tehdejších omezených podmínkách.

Červen 1995 Rajský dvůr kláštera ve Vyšším Brodě, natáčení pořadu Hudba Rožmberské růže

Červen 1995 Rajský dvůr kláštera ve Vyšším Brodě, natáčení pořadu „Hudba Rožmberské růže“

První polovina 90. let byla pro soubor ve znamení intenzivní koncertní činnosti a zahraničních zájezdů. V roce 1995 se podařilo realizovat dodnes vysílaný televizní snímek „Hudba pětilisté růže“ a pořad věnovaný hudební tvorbě Michaela Mayera, alchymisty a osobního lékaře císaře Rudolfa II.

Červen 1995 Horní Dvořiště, natáčení pořadu Hudba Rožmberské růže

Červen 1995 Horní Dvořiště, natáčení pořadu „Hudba Rožmberské růže“

V té době pomalu končila popřevratová euforie, projevila se určitá únava a nutnost řešit osobní starosti a soubor se na několik let odmlčel.

Červen 1995 Zámek Rožmberk, natáčení pořadu Hudba Rožmberské růže

Červen 1995 Zámek Rožmberk, natáčení pořadu „Hudba Rožmberské růže“

Od roku 1999 Dyškanti opět vystupují, v současnosti jsou mezi členy souboru jak ti, kteří pamatují jeho začátky, tak zpěváci a instrumentalisté o generaci mladší. Podobně jako před lety jsou to nejčastěji studenti, kteří se připravují na dráhu učitelů hudby, učitelů jazyků nebo profesionálních hudebníků.

tisk, přečteno 3935x

Tyto stránky používají redakční systém rs2 | Statistika